Przedszkole Samorządowe nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego

15 czerwca 2021r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola miały możliwość uczestniczenia w wycieczce przyrodniczej do Ogrodu Botanicznego w Kielcach.

Celem wycieczki było stworzenie warunków do bliskiego, bezpośredniego kontaktu dzieci z otaczającą przyrodą, uwrażliwianie na jej piękno, kolorystykę i potrzebę ochrony oraz nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin.

Kompleks został podzielony na kilkanaście działów z różnymi kolekcjami roślinnymi, a także zawiera cztery ogrody pokazowe, dział flory wodnej i bagiennej, odsłonięcie geologiczne oraz wąwóz, alpinarium i ogród mgieł.

  • Kolekcje roślin.

W ogrodzie botanicznym można podziwiać bogactwo roślin z różnych miejsc na świecie. Znajdują się tutaj m.in. różne odmiany róż, różaneczników i azalii czy wrzosowisko. Kolekcje roślin są stale uzupełniane i warto je zobaczyć w różnych stadiach rozwoju.

  • Ogrody pokazowe

Tuż przy wejściu znajduje się pierwszy z ogrodów pokazowych – ogród francuski. Charakterystycznym elementem tego miejsca są regularne, symetryczne kompozycje. Krzewy (głównie bukszpany) i drzewa są uformowane i równo przystrzyżone. Znajdują się tutaj również kamiennie ławy i figura (niestety bez podpisu).

Kolejnym jest ogród wiejski. Znajdują się w nim stare maszyny rolnicze. Wokół posadzone są rośliny lecznicze, przyprawowe, drzewka i krzewy owocowe, a nawet mini plantacja truskawek!

Mini ogród japoński składa się z charakterystycznych czerwonych, drewnianych elementów (brama torii, mostek) oraz drzewka bonsai. Jest on naprawdę mini, a jednocześnie odzwierciedla to, co najbardziej kojarzy nam się ze stylem japońskim.

Ostatni z ogrodów pokazowych jest ogrodem orientalnym. W jego centrum znajduje się fontanna, a nawierzchnia jest wykonana z płytek z charakterystycznymi wzorami. Posadzono też rośliny charakterystyczne dla ogrodów w stylu arabsko – hinduskim takie jak tamaryszek czy hibiskus chiński.

  • Dział flory wodnej i bagiennej

Zbiorniki wodne w ogrodzie botanicznym robią spore wrażenie. W sumie zajmują aż 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Aktualnie jest ich trzy. Aby przyjrzeć się lepiej roślinom wodnym m.in. liliom, pałkom, irisom, cyprysikom błotnym czy trzcinom zastosowano różnego typu mostki, kładki oraz tarasy widokowe. Na uwagę zasługuje również przejście biegnące dnem jednego ze zbiorników – dzięki temu kompozycje roślin znajdują się na wysokości oczu.

  • Odsłonięcie geologiczne oraz wąwóz

Odsłonięcie geologiczne składa się z wapieni dewońskich. Utworzyły się one w morzu tropikalnym ponad 360 milinów lat temu! Tak, teren ogrodu botanicznego przypominał kiedyś okolice Morza Śródziemnego. W skałach znajdują się skamieniałości głównie gąbek oraz koralowców. Warto również przejść się wąwozem, który znajduje się nieopodal.

  • Alpinarium

Alpinarium składa się ze skał z roślinami charakterystycznymi dla polskich gór. Wypływa z nich kaskada, która wpada do jednego z oczek wodnych.

  • Ogród mgieł

Między kolorowymi alejkami rośnie tutaj głównie ozdobna trawa. Nazwa ogrodu pochodzi od pary wodnej, która będzie rozpylana w tym miejscu.

Dzieci zostały zapoznane z terminem „ogród botaniczny” oraz regulaminem ogrodu. Następnie spacerowały alejami ogrodu zapoznając się z różnymi gatunkami roślin; prowadziły też obserwacje przyrodnicze z wykorzystaniem lupy; bawiły się swobodnie w miejscach do tego wydzielonych; zjadły posiłek regeneracyjny na polanie i zmęczone ale szczęśliwe wróciły do przedszkola.