
Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego.
Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu (...)
Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem.”
Jan Paweł II „Pamięć i tożsamość”
Wychowanie młodych pokoleń w duchu wartości powinno się rozpocząć już w przedszkolu. Zanim ukształtuje się właściwa postawa patriotyczna, postawa wobec Ojczyzny jako całości, która dla małego dziecka jest pojęciem abstrakcyjnym, musimy wyrobić przywiązanie do szczegółowych pojęć: symboli narodowych, obyczajów, obrzędów, ludzi z różnych grup społecznych. Poprzez umożliwienie dzieciom kontaktów z ojczystą przyrodą i kulturą, literaturą (wiersze, opowiadania, legendy) i tradycjami wpłynie w znaczący sposób na przeżycia dzieci, ich zainteresowanie się sprawami Ojczyzny, zaciekawienie światem i życiem ludzi ułatwiającej pracę. Cennym źródłem wiadomości i przeżyć dzieci są zajęcia z zakresu kształtowania mowy i myślenia, w trakcie których wykorzystuje się wiersze, opowiadania, baśnie, legendy, inscenizacji i zagadki. Treść ich związana z poznawaniem środowiska społecznego winna przemawiać do świadomości, uczuć i wyobraźni dziecka, wzruszać szlachetnością postępowania różnych ludzi i zachęcać do naśladowania.
Czytając książki dotyczące historii Polski, poznając bohaterów narodowych, kształtuje się w ten sposób patriotyzm nie tylko u dzieci i młodzieży, ale i u dorosłych. Książki w obecnych czasach są ogólnodostępne, dla wszystkich.
Za chwile temat patriotyzmu będzie znów na ustach dzieci w przedszkolach, szkołach. Warto pamiętać kim jesteśmy, ale też szukać książek, które mówią o tym dokąd zmierzamy jako MY.
Warto pamiętać i uczyć dzieci każdego dnia, że Polska to nie tylko 11 listopada i Konstytucja 3 Maja. To nie tylko flaga powiewająca na wietrze w święta narodowe i biało-czerwone wieńce. Polskość, to znacznie więcej.
Małgorzata Stańczyk, Jolanta Łakomiec