
Jak powszechnie wiadomo czytanie bajek wpływa pozytywnie na rozwój Dzieci, ale przyjrzyjmy się temu bliżej. Na początek chciałabym przedstawić ,jakie korzyści płyną z czytania czy też opowiadania bajek.
Korzyści wychowawcze – bajki formułują system wartości Dzieci to znaczy, że pokazują co jest dobre, a co złe, różnicując to w zachowaniach bohaterów bajek, w baśniach dobro zawsze zwycięża zatem wskazują one, że warto jest być dobrym. Ponadto bajki kształtują postawę pomagania innym oraz rozwijają osobowość, pobudzają zaciekawienie światem oraz oswajają z jego różnorodnością. Baśnie podpowiadają również Maluszkom sposoby pokonywania trudności i że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Czytanie bajek Dzieciom pobudza ich wyobraźnię, twórczość i pomysłowość.
Korzyści terapeutyczne – bajki nie tylko kształtują osobowość ale również mogą ją wspierać. Dziecko poprzez utożsamienie się z bohaterem znajduje sposób oswojenia się z lękami czy obawami na przykład przed lekarzem. Bajki podnoszą samoocenę Dziecka oraz poprawiają jego nastrój. Czytanie bajek może pozytywnie wpłynąć również na relacje Malucha z otoczeniem poprzez ukazanie, że nie jest się samotnym w uczuciach takich jak strach, zazdrość, kalectwo.
Korzyści relaksacyjne – Dziecko podczas opowiadania mu bajeczki odpręża się, relaksuje, wycisza. Niektóre Dzieci podczas baśni zasypiają co oznacza, że są spokojne i zrelaksowane.
Korzyści komunikacyjne – Baśnie mogą być bardzo pomocne podczas przekazywania Dzieciom ważnych treści życiowych oraz sposobem porozumiewania się z dorosłymi na tematy istotne. Bajka pomaga również rodzicom przekazać Dziecku ważne sprawy. Teraz przedstawię w jaki sposób opowiadać bajki Dzieciom aby wszystkie z wyżej wymienionych korzyści wystąpiły.
Zatem warunki dobrej recepcji bajek i baśni to:
- zapewnij dziecku wygodną pozycję ciała („usiądź wygodnie”, „wyprostuj nogi”,
- „oprzyj główkę” oraz bliskość fizyczną z Tobą (szczególnie ważne u małych dzieci),
- stwórz miły nastrój (np. zapalona świeca, cicha muzyka relaksacyjna w tle)
- mów głosem spokojnym, nie spiesząc się,
- po skończeniu opowiadania utrzymaj jeszcze spokojną atmosferę,
- zaproponuj dziecku ekspresję artystyczną jego wewnętrznego przeżycia (uczucia, skojarzenia) w formie rysowania, malowania, lepienia z plasteliny,
- opowiadaj tę baśń wielokrotnie w celu jej utrwalenia.
Podsumowując - naprawdę warto czytać Dzieciom
Małgorzata Stańczyk, Jolanta Łakomiec