Patriotyczne czytanie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

To była niecodzienna lekcja historii .
Dnia 28.03 2019 Akcj
ę „ Cała Polska czyta dzieciom” przenieśliśmy na teren
Muzeum Zabawek i Zabawy , gdzie piękna scenografia nadała klimat naszemu spotkaniu.

Pod kierunkiem pani przewodnik dzieci obejrzały sale muzealne wyposażone w piękne i ciekawe zbiory zabawek z różnych okresów polski. Najbardziej interesowały nas zabawy i zabawki którymi bawiły się dzieci ,
kiedy to nasz kraj był pod zaborami. Dziewczęta zwykle wybierały do zabawy : lalki, wózki, domki, serwisy, kolorowe paciorki, chłopcy zaś najczęściej ołowiane żołnierzyki, kolejki, koniki na biegunach, warsztaty.
Nie brakowało też zabawek , którymi bawili się razem : gumowych piłek, blaszanych kogutków, trąbek, drewnianych klocków. Chętnie też kupowano dzieciom książeczki z obrazkami, bajki, ilustrowane albumy, farby i kolorowe ołówki. Podczas zwiedzania dzieci miały możliwość porównania zabawek, tych muzealnych ze współczesnymi.
Pracownicy Muzeum włączyli się do Akcji  „ Cała Polska czyta dzieciom” , przeczytali nam dwa opowiadania z książki Bronisławy Ostrowskiej „ Bohaterski Miś- czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie”. Bohaterski miś jest maskotą przynoszącą szczęście wszystkim swoim właścicielom na frontach I wojny. Pluszowy niedźwiadek bierze udział w historii i z jego perspektywy dzieci słuchały o trudnych "dorosłych" sprawach – zaborach, wojnie, rewolucji, walce o niepodległość...
Po wysłuchaniu czytanego utworu dzieci wykonały papierowego Misia, któremu każdy mógł nadać imię i zabrać go do domu. Grupa III i IV na zakończenie tej lekcji patriotyzmu udała się pod pomnik Józefa Piłsudzkiego, bohatera narodowego i bohatera o którym opowiadała książka.


                                                                                                                    Małgorzata S. Jolanta Ł.