Integracyjne Przedszkole Samorządowe nr 27 w Kielcach

2018-11-13 21:49:59

Święto Niepodległości Polski w IPS nr 27

 

 

 

 

     Dnia 09.11.2018 r. w Przedszkolu Integracyjnym nr 27 odbył się uroczysty  apel a okazji 100 Rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, przygotowany przez dzieci z grupy III i IV pod kierunkiem nauczycieli – Renaty Kurtek i Bogusławy Mielczarz. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym tańcem – polonezem, a następnie dzieci zaprezentowały montaż słowno – muzyczny ukazujący historię Polski - od utraty niepodległości do jej odzyskania. Główną bohaterką spotkania była Polska. Dzieci z dumą i powagą przedstawiały tę historię młodszym kolegom oraz przybyłym gościom deklamując wiersze o utracie niepodległości, budzeniu się ducha walki, tworzeniu Legionów Piłsudskiego i w końcu odzyskaniu Niepodległości 11.11.1918 r.

 Rozbudzeniu uczuć patriotycznych posłużyły również pieśni patriotyczne „Marsz pierwszej brygady”, „Wojenko, wojenko”, „Maszerują strzelcy”, „Jedzie, jedzie na Kasztance”.

Na zakończenie o godzinie 11.11 całe przedszkole zaśpiewało hymn Polski, łącząc się ze wszystkimi dziećmi w naszej Ojczyźnie, które świętują „Dzień dla Niepodległej”. Spotkanie zakończyła pani dyrektor – Anita Wiączek – gratulując dzieciom pięknej postawy patriotycznej.

 

Link do artykułu na portalu "Echa Dnia": http://kielce.naszemiasto.pl/artykul/dzieci-tez-wiedza-ze-polske-trzeba-kochac-przedszkolaki-z,4878346,artgal,t,id,tm.html

więcej...

2018-11-06 17:52:57

Rozpoczęliśmy zajęcia z Gimnastyki Korekcyjnej

 

W ramach Projektu Edukacyjnego z Zakresu Aktywności Ruchowej „ Ruch i zabawa to ważna sprawa” dzieci z grupy III rozpoczęły zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna jest kierowana głównie do dzieci, u których stwierdzono wadę postawy. Możemy również działać profilaktycznie, w celu uniknięcia przyszłych zaburzeń postawy ciała. Dlatego też bardzo ważna jest dodatkowa dawka ruchu - ruchu korekcyjnego. Aby zachęcić dzieci do gimnastyki korekcyjnej, dopasowujemy odpowiednią formę zajęć do wieku dziecka. Dzięki temu, przekazywane dzieciom ćwiczenia stają się świetną zabawą, którą wzbogacamy różnorodnymi przyborami
i przyrządami gimnastycznymi. Ważne jest także, aby rodzice zwracali uwagę na prawidłową postawę dziecka w ciągu dnia oraz pomagali w wykonywaniu prostych ćwiczeń w domu. Należy pamiętać, że ruch jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka, spełnia ważną rolę w kształtowaniu jego zdrowia. Na dzisiejszych zajęciach dzieci ćwiczyły z gąbkami, każde bardzo aktywnie uczestniczyło w zajęciach, starało się poprawnie wykonywać ćwiczenia i współdziałać w grupie. 

                                                                                                                        Małgorzata S.

 

więcej...

2018-11-04 21:43:45

Cztery mile za piec

Dnia 31.10. 2018 r. do naszego przedszkola przyjechał teatr „Skrzat” z przedstawieniem pt. „Cztery mile za piec”. Była to opowieść o losach Kasi, która przeżywała rozmaite przygody, poszukując zagubionej lalki Petronelki. W spektaklu nie zabrakło piosenek i zabaw, do których aktorzy zaprosili dziecięcą publiczność. Dzięki temu przedszkolaki bawiły się wesoło, towarzysząc Kasi w jej poszukiwaniach.

więcej...

2018-10-30 19:13:25

Patriotyzm w sercu dziecka

 

 

Patriotyczne czytanie w ramach Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

 


Z okazji 100 rocznicy Niepodległości Polski rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu cykl spotkań czytelniczych „Patriotyzm w sercu dziecka” w ramach Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W poniedziałkowym spotkaniu 29.10.2018r. gościem czytającym dzieciom była pani Edyta Krężołek pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Poprzez wiersze: „Katechizm polskiego dziecka”, „Polskie skarby”, „Barwy ojczyste” przybliżyła pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności. W atrakcyjnej i przystępnej formie dzieci poznały i utrwaliły symbole Polski: godło, flagę  oraz wspólnie odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Dzieci z grupy III i IV zaśpiewały żołnierskie pieśni „Wojenko, wojenko”, „Maszerują strzelcy”. Nie zabrakło wspólnych zabaw, okrzyków i konkursów. Spotkanie z panią Edytą to wspaniała lekcja historii, pokazała że symbole narodowe powinny wzbudzać dumę u dzieci z tego że są Polakami, otworzyła dziecięce serca i umysły na miłość do kraju ojczystego i ludzi w nim żyjących.

                                                                                                                   Małgorzata S., Jolanta Ł.

więcej...

2018-10-27 19:38:09

Laur Mistrza Kreatywnej i Aktywnej Edukacji dla IPS 27

 

     

Zdobyliśmy Laur Mistrza Kreatywnej i Aktywnej Edukacji

 


W piątek 26.10. 2018 dzieci z grupy III uczestniczyły w Festiwalu Kreatywnej i Aktywnej Edukacji, który miał miejsce w Wojewódzkim Domu Kultury. Pierwszym punktem programu było obejrzenie filmu w 5D ukazującego najpiękniejsze zakątki regionu świętokrzyskiego, który dostarczył dzieciom wiele wrażeń. Po takiej pigułce emocji,  animatorzy zaprosili dzieci do wspólnych zabaw: malowania farbami gipsowych owadów, budowania domów z drewnianych elementów, dziewczynki robiły lalkę z gałganków, a chłopcy groźnego lwa z grzywą. Nie zabrakło zabaw z chustą animacyjną które przygotowały harcerki z Hufca ZHP. Punktem kulminacyjnym był udział przedszkolaków w Gali wręczenia Lauru Mistrza Kreatywnej i Aktywnej Edukacji, gdyż to właśnie zgłoszony projekt Klubu Sportowego „Iskierki” otrzymał tak prestiżową nagrodę. To kolejny wielki sukces naszego Klubu, który od lat działa na terenie naszego przedszkola, a jego celem jest wprowadzanie dziecka w świat sportu poprzez zabawę, a uczestnicy zdobywają nowe umiejętności i poszerzają granice swoich możliwości. Serdecznie dziękujemy Dzieciom za wspólnie spędzony czas, Rodzicom za pomoc, a Pani Dyrektor za wsparcie i zaufanie.

 

                                                                                             Małgorzata Stańczyk, Jolanta Łakomiec

więcej...

2018-10-23 15:09:18

Koncert Filharmonii Świętokrzyskiej

23 października 2018r. w naszym przedszkolu gościli
muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej
z koncertem pt: "Jesienne koraliki".

więcej...

2018-10-22 15:18:28

Historyczne miejsce w jesiennym krajobrazie - grupa IV

19.10.2018r. grupa IV w ramach obchodzonego Dnia Krajobrazu wybrała się na spacer do Parku im. A. Dygasińskiego, by obserwować przyrodę w okresie polskiej złotej jesieni oraz podziwiać panoramę Kielc ze wzgórza parkowego. Po drodze dzieci zatrzymały się pod pomnikiem  Pamięci  Legionów Polskich, którzy 10.09.1914r. wymaszerowali z Kielc by walczyć o niepodległość naszego kraju. Dzieci zapaliły znicze oddając hołd legionistom.

 

                                                                                          Wychowawcy grupy IV

 

 

więcej...

2018-10-19 21:30:24

Jesienny krajobraz miejsc pamięci narodowej - grupa I

 

 

Z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Krajobrazu, który nawiązywał do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji 18 października 2018 roku dzieci z grupy I uczestniczyły w spacerze do obelisku druhny Zofii Dziewięckiej, który znajduje się na skwerku przy ul. Dębowej. "Maluszki" poznały opowieść dotyczącą bohaterskiego czynu harcerki, która opatrując rany żołnierza zginęła z rąk okupanta 05.09.1939 roku. Po wysłuchaniu opowieści dzieci z ogromnym zaangażowaniem porządkowały obelisk i ustawiały zapalone przez wychowawczynię świece. Następnie dzieci spacerowały ul. Dębową obserwując krajobraz w jesiennej szacie. Określały wielkość dębów rosnących przy w/w ulicy, zbierały owoce poznanych drzew i kolorowe liście.
Spacer ten na pewno pozostanie w pamięci naszych wychowanków.

więcej...

2018-10-19 17:27:22

Historyczne miejsca w jesiennym krajobrazie - spacer grupy III

W dniu 19.10.2018 z okazji obchodów „Dnia Krajobrazu” dzieci grupy III
wybrały się na jesienny spacer ścieżkami Rezerwatu Kadzielnia.
Wędrując po wzgórzu dzieci podziwiały ze specjalnych tarasów malownicze widoki na miasto
oraz panoramę Pasma Dymińskiego.

Jesienny spacer po Parku Kadzielniańskim to nie tylko walory przyrodnicze,
ale wspaniała lekcja historii która na długo pozostanie w pamięci dzieci.

 

więcej...

2018-10-18 13:31:19

Przedszkolaki w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś"

Sztuką Marty Guśniowskiej „ O Rybaku i Złotej Rybce
rozpoczęliśmy nowy sezon teatralny w roku szkolnym 2018/2019.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały spektakl o  starej prawdzie,
że chciwość nie popłaca i o tym że prawdziwą wartością  w życiu nie są rzeczy materialne.
Wprawdzie czasami łatwo je zdobyć, ale też szybko można je stracić.

więcej...

2018-10-17 21:07:27

Grupa IV

Sałatka owocowa w grupie IV

Dzieci grupy IV na zakończenie tematyki tygodniowej o owocach wykonywały sałatkę owocową. Przebrane w fartuszki  z zapałem przystąpiły do krojenia  i mieszania różnych owoców.  Gotową sałatkę z wielką ochotą próbowały- smakowała wyśmienicie. Dzieci wiedzą, że owoce są bardzo zdrowe i należy je zjadać, ale dopiero po ich umyciu.

                                                                                                                                              Wychowawcy gr. IV

więcej...

2018-10-17 19:57:18

Ogólnopolski Tydzień Kariery w IPS nr 27

          

     W ramach realizacji kierunku polityki oświatowej dotyczącego preorientacji zawodowej  oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem "Bądź architektem swojego szczęścia" w dniach 15-21.10. 2018r. we wszystkich  grupach naszego przedszkola odbywają się zajęcia i pogadanki podczas których na podstawie literatury, ilustracji przybliżane są dzieciom zawody wykonywane przez dorosłych, zapraszani są również goście prezentujący ciekawe zawody. Wykonany został plakat informujący o włączeniu się naszego przedszkola do Tygodnia Kariery.              

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           
         W dniach 26.09.2018r. 10.10.2018r. oraz 17.10.2018r. odbyły się spotkania z  pracownikiem MZPPP w Kielcach, podczas których dzieci rozmawiały o swoich pasjach, zainteresowaniach, mocnych stronach oraz  dzieliły się wiedzą  na temat  zawodów  wykonywanych przez swoich rodziców. Przygotowywały prace plastyczne na temat zawodów, które zostały zaprezentowane na wystawce w holu przedszkola.

                                                                                                             Wychowawcy                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

 

więcej...

2018-10-17 18:12:09

Spotkanie z Panem Policjantem w grupie III

W związku z włączeniem się do akcji "Tydzień Preorientacji Zawodowej" w grupie III pojawił się dzisiaj kolejny niezwykły gość - Pan Marcin, który na co dzień z ogromnym zaangażowaniem wykonuje zawód policjanta.

Nasz gość z pasją opowiadał o swojej codziennej pracy, która przynosi mu nie tylko radośc, ale często niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Dzieci zasypywały naszego gościa lawiną pytań o akcesoria policyjnego munduru, o zakres uprawnień policjanta oraz o jego codzienną pracę. Nasz gość bardzo cierpliwie i szczegółowo odpowiadał na każde z nich.
Dzieci z wszystkich grup były zachwycone spotkaniem z Panem Marcinem, a na pytanie o przyszły zawód większość chłopców, a nawet kilka dziewczynek, odpowiedziało "policjant".

Dziękujemy Panu Marcinowi za czas spędzony z naszymi przedszkolakami.

więcej...

2018-10-17 17:51:53

Pani Kucharka w grupie III

W związku z obchodami Ogolnopolskiej Akcji "Tydzień Preorientacji Zawodowej"
w grupie III gościliśmy szefową przedszkolnej kuchni Panią Dorotę,
która opowiedziała dzieciom o specyfice pracy kucharza oraz o wchodzących w jej zakres obowiązkach. Nasz Gość opowiedział także o naczyniach i sprzętach kuchennych będących na wyposażeniu przedszkolnej kuchni, a koniecznych do wykorzystywania w żywieniu zbiorowym. Pani Dorota wyjaśniła dzieciom zasady zdrowego, a tym samym zróżnicowanego jadłospisu i zachęciła do spożywania wszystkich produktów, szczególnie zaś warzyw i owoców, które mają ogromne znaczenie dla stanu zdrowia i ogólnej kondycji człowieka. Dzieci podzieliły się z Panią Kucharką listą  swoich ulubionych potraw i podziękowały za codzienną pracę przedszkolnej kuchni.

Dziękujemy Pani Dorocie za dzisiejsze spotkanie i pięknie przygotowaną zdrową przekąskę.

więcej...

2018-10-16 18:20:09

Położyła kucharka na stole...

„ Położyła kucharka na stole…”

Dzieci z grupy II spróbowały swoich sił w roli kucharzy. Myły, obierały, tarły na tarkach marchewki i jabłka, by za chwilę powstała pyszna surówka. Praktyczne zajęcia były podsumowaniem wiadomości o warzywach i owocach a jednocześnie przybliżyły dzieciom zawód kucharza. Małym kucharzom bardzo podobała się wspólna degustacja samodzielnie przygotowanej surówki.

 

mgr Mariola Golc

mgr Ewa Kowalczyk

więcej...

2018-10-12 18:24:44

Dzień Edukacji Narodowej

12 pażdziernika 2018r. w naszym przedszkolu
odbyła się uroczysta akademia
z okazji Święta Edukacji Narodowej.

Pani Dyrektor podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom przedszkola za zaangażowanie w wykonywanie swojej codziennej pracy oraz za uśmiech kierowany w stronę dzieci i rodziców.

Pani Dyrektor w szczegolny sposób pogratulowała pani Małgorzacie Stańczyk otrzymania nagrody Ministra Edukacji Narodowej oraz pani Jolancie Łakomiec nagrody Prezydenta Miasta Kielce.

Wręczyła także nagrody dyrektora i wszystkim pracownikom przedszkola życzyła zrealizowania osobistych i zawodowych planów, spełnienia marzeń, zdrowia, pomyślności, dalszych sukcesów
w pracy zawodowej i szczęścia w życiu osobistym.

 

więcej...

2018-10-11 21:46:48

Zabawy masą solną w grupie I

10 październiaka 2018r. w grupie I dzieci miały możliwość nietypowej zabawy - masą solną. Poznały tajniki jej tworzenia, dodawały składniki, mieszały, ściskały, ugniatały, toczyły, wałkowały. Wszystko po to aby powstały piękne warzywa i owoce, które potem zostaną pomalowane na właściwe kolory. Zabawy takie oprócz przyjemności  i odprężenia wspomagają rozwój dziecka: rozwijają sprawność manualną, wyobraźnię i uwagę. To była fajna zabawa.

Jolanta Łakomiec

więcej...

2018-10-11 21:09:38

Grupa III na basenie

Od października 2018r. w grupie III wdrożony został
autorski projekt edukacyjny z zakresu aktywności ruchowej

„ RUCH I ZABAWA TO WAŻNA SPRAWA” ,
którego głownym założeniem jest:
- podnoszenie poziomu aktywności fizycznej dzieci
- poszerzenie wiedzy o roli i znaczeniu aktywności ruchowej dla zdrowia
- oraz uświadomienie dzieciom, że „ruch to zdrowie”.


W ramach realizacji projektu dzieci z grupy III wraz ze swoimi wychowawcami oraz w towarzystwie rodziców kilkorga przedszkolaków udały się na kryty basen "Perła" w Nowinach.
Dzisiejsza wycieczka była okazją do poznania środowiska akwenu wodnego, rozwijania pozytywnych nawyków prozdrowotnych oraz przełamywania lęku przed wodą i nową sytuacją.

Dzieci czuły się na basenie "jak ryby w wodzie" i zgodnie przestrzegały omówionych wcześniej zasad bezpieczeństwa oraz zachowania się obowiązujących na basenie.  Ich wspaniałe zachowanie nie uszło uwadze obecnych na basenie Panów Ratowników, którzy w nagrodę obdarowali chętne dzieci kołami bezpieczeństwa i zaprosili na kolejne spotkanie w wodzie.

Po powrocie do przedszkola dzieci z wypiekami na twarzy opowiadały sobie wrażenia w wycieczki!

Dziękujemy Pracownikom basenu za serdeczne przyjęcie, a Mamom naszych Przedszkolaków za ogromną pomoc w realizacji naszego przedsięwzięcia.

Wychowawcy grupy III

 


więcej...

2018-10-09 20:34:24

Wyjątkowe PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

"Mój dom to cała Polska, tam góry, rzeki są.

Tysiące miast i wiosek, to polskich dzieci Dom"


    

 

     Dnia 9 października 2018r. w Integracyjnym Przedszkolu Samorządowym nr 27 w Kielcach odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Było ono wyjątkowe ze względu na 100 rocznicę odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI. Królowały biało-czerwone barwy i podniosła atmosfera.

     Dzieci z pierwszej grupy zaprezentowały program artystyczny, którego zwieńczeniem był Akt Pasowania. Rodzice mieli możliwość obserwacji swoich pociech w roli aktorów, tancerzy, a nawet muzyków. Pamiątką tego wydarzenia jest dyplom, a osłodą rożki obfitości.

Podczas uroczystości realizowana była akcja Narodowego Czytania zainicjowanego przez Parę Prezydencką. Wszyscy zebrani wysłuchali wiersza M. Konopnickiej „Pieśń o domu” czytanego przez Panią Joannę M. oraz fragmentu piosenki S. Karaszewskiego pt. "Mój dom" czytanego przez Panią Dyrektor.

     Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor GRATULOWAŁA DZIECIOM wspaniałego występu i życzyła aby były dzielnymi-szczęśliwymi-polskimi-Przedszkolakami.


Wychowawcy grupy I

 

więcej...