Integracyjne Przedszkole Samorządowe nr 27 w Kielcach

2018-11-22 17:57:58

Z miłości do niepodległości

"Z miłości do niepodległości"

Dnia 20.11.2018 r. odwiedzili nas muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej
z koncertem o tematyce patriotycznej.
Przedszkolaki mogły posłuchać utworów instrumentalnych i wokalnych
oraz zaśpiewać wspólnie z wokalistką świetnie im znane pieśni żołnierskie i legionowe.

więcej...

2018-11-19 20:33:59

Grupa IV w gabinecie stomatologicznym

19.11.2018r. grupa IV udała się na wycieczkę pieszą do gabinetu stomatologicznego.
Dzieci miały okazję poznać pracę stomatologa oraz wyposażenie gabinetu stomatologicznego.
Pani doktor przypomniała dzieciom o konieczności dbania o zęby.
Zaprezentowała również instruktaż prawidłowego ich mycia i dokonała przeglądu jamy ustnej każdego dziecka. Wszystkie przedszkolaki były bardzo dzielne i w nagrodę otrzymały pasty do zębów oraz kolorowe tatuaże.

Dziękujemy za miłe przyjęcie.więcej...

2018-11-19 18:46:25

Dzieci z grupy III w gabinecie stomatologicznym

19 listopada 2018r. dzieci z grupy III
wybrały się na wycieczkę pieszą do gabinetu stomatologicznego,
gdzie mialy okzję zobaczyć z bliska nie tylko fotel dentystyczny,
ale przede wszystkim pracę pani stomatolog.

Pani doktor zaprezentowała dzieciom instruktaż prawidłowego mycia zębów
oraz przypomniała, jak ważna jest dbałość o higienę jamy ustnej.
Wszystkie dzieci odważnie przeszły przegląd jamy ustnej,
a w nagrodę otrzymały śliczne szczeoteczki do mycia zębów oraz kolorowe tatuaże.
Nasze przedszkolaki podziękowały za wizytę koncertem piosenki żołnierskiej
i zapewniły panią doktor, że już nigdy nie zapomną o codziennym myciu zębow.

Dziękujemy za przemiłe przyjęcie w gabinecie Pani Doktor i jej Asystentce.

więcej...

2018-11-19 18:41:29

Grupa III odwiedzają siłownię Shogun

W ramach Projektu Edukacyjnego z Zakresu Aktywności Ruchowej „ Ruch i zabawa to ważna sprawa” dzieci z grupy III odwiedziły pobliską siłownię Shogun Fitness Club.
Siłownia to miejsce dla wszystkich – dla tych, którzy chcą ćwiczyć, zadbać o zgrabne ciało, dobrą kondycję, świetne samopoczucie i co najważniejsze, o zdrowie. Siłownia to miejsce dla kobiet i mężczyzn – nie tylko młodych, a w każdym wieku. Trening na siłowni daje wiele możliwości : poprawia kondycję zdrowotną, sylwetkę, jakość snu, wpływa na lepszą samoocenę, a treningi w grupie dają poczucie jedności , możliwość poznania wielu interesujących ludzi.
Dzięki uprzejmości pana Grzegorza – właściciela siłowni, dzieci miały możliwość skorzystania z urządzeń znajdujących się na sali ( profesjonalna bieżnia, orbitrek magnetyczny) oraz odbyć trening  z panem Przemkiem. Trener zachęcał przedszkolaków do uprawiania sportów, odpowiedniego odżywiania się i dbania o własne zdrowie. Zaciekawienie i radość dzieci było olbrzymie, aktywnie uczestniczyły w zajęciach sportowych,  starały się dokładnie wykonywać ćwiczenia.
Po tak wspaniałej lekcji kultury fizycznej nasze przedszkolaki w przyszłości na pewno staną się aktywnymi bywalcami siłowni Shogun.

                                                                Siłownie odwiedziły z dziećmi : wychowawcy grupy III

więcej...

2018-11-15 18:42:35

Teatrzyk "Królewna Śnieżka"

Dnia 13.11.2018r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w przedstawieniu teatru „Aster” zatytułowanym „Królewna Śnieżka”. Choć bajka o pięknej królewnie, złej macosze i jej czarodziejskim lusterku oraz siedmiu krasnoludkach z pewnością nie jest im obca, oglądały ją z zapartym tchem. Odetchnęły z ulgą dopiero wtedy, kiedy kawałek zatrutego jabłka wypadł z ust pogrążonej w głębokim śnie Śnieżki i królewna wraz z królewiczem odjechała do jego zamku, gdzie żyli długo i szczęśliwie.

więcej...

2018-11-14 18:34:12

Konkurs recytatorski w grupie IV

 

13.11.2018r.  w grupie IV odbył się wewnątrzgrupowy konkurs recytatorski wierszy o tematyce patriotycznej.
Dzieci deklamowały wybrany wiersz: "Katechizm dziecka polskiego" Wł. Bełzy lub  "Co to jest Polska " Cz. Janczarskiego.

Najlepiej zaprezentowali się i zostali wyróżnieni: Laura, Jakub, Magda, Nina, Natalia, Ala.
Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały drobne nagrody. Gratulujemy.

                                                                                                                  Wychowawcy grupy  IV

więcej...

2018-11-13 21:49:59

Święto Niepodległości Polski w IPS nr 27

 

 

 

 

     Dnia 09.11.2018 r. w Przedszkolu Integracyjnym nr 27 odbył się uroczysty  apel a okazji 100 Rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, przygotowany przez dzieci z grupy III i IV pod kierunkiem nauczycieli – Renaty Kurtek i Bogusławy Mielczarz. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym tańcem – polonezem, a następnie dzieci zaprezentowały montaż słowno – muzyczny ukazujący historię Polski - od utraty niepodległości do jej odzyskania. Główną bohaterką spotkania była Polska. Dzieci z dumą i powagą przedstawiały tę historię młodszym kolegom oraz przybyłym gościom deklamując wiersze o utracie niepodległości, budzeniu się ducha walki, tworzeniu Legionów Piłsudskiego i w końcu odzyskaniu Niepodległości 11.11.1918 r.

 Rozbudzeniu uczuć patriotycznych posłużyły również pieśni patriotyczne „Marsz pierwszej brygady”, „Wojenko, wojenko”, „Maszerują strzelcy”, „Jedzie, jedzie na Kasztance”.

Na zakończenie o godzinie 11.11 całe przedszkole zaśpiewało hymn Polski, łącząc się ze wszystkimi dziećmi w naszej Ojczyźnie, które świętują „Dzień dla Niepodległej”. Spotkanie zakończyła pani dyrektor – Anita Wiączek – gratulując dzieciom pięknej postawy patriotycznej.

 

Link do artykułu na portalu "Echa Dnia": http://kielce.naszemiasto.pl/artykul/dzieci-tez-wiedza-ze-polske-trzeba-kochac-przedszkolaki-z,4878346,artgal,t,id,tm.html

więcej...

2018-11-06 17:52:57

Rozpoczęliśmy zajęcia z Gimnastyki Korekcyjnej

 

W ramach Projektu Edukacyjnego z Zakresu Aktywności Ruchowej „ Ruch i zabawa to ważna sprawa” dzieci z grupy III rozpoczęły zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna jest kierowana głównie do dzieci, u których stwierdzono wadę postawy. Możemy również działać profilaktycznie, w celu uniknięcia przyszłych zaburzeń postawy ciała. Dlatego też bardzo ważna jest dodatkowa dawka ruchu - ruchu korekcyjnego. Aby zachęcić dzieci do gimnastyki korekcyjnej, dopasowujemy odpowiednią formę zajęć do wieku dziecka. Dzięki temu, przekazywane dzieciom ćwiczenia stają się świetną zabawą, którą wzbogacamy różnorodnymi przyborami
i przyrządami gimnastycznymi. Ważne jest także, aby rodzice zwracali uwagę na prawidłową postawę dziecka w ciągu dnia oraz pomagali w wykonywaniu prostych ćwiczeń w domu. Należy pamiętać, że ruch jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka, spełnia ważną rolę w kształtowaniu jego zdrowia. Na dzisiejszych zajęciach dzieci ćwiczyły z gąbkami, każde bardzo aktywnie uczestniczyło w zajęciach, starało się poprawnie wykonywać ćwiczenia i współdziałać w grupie. 

                                                                                                                        Małgorzata S.

 

więcej...

2018-11-04 21:43:45

Cztery mile za piec

Dnia 31.10. 2018 r. do naszego przedszkola przyjechał teatr „Skrzat” z przedstawieniem pt. „Cztery mile za piec”. Była to opowieść o losach Kasi, która przeżywała rozmaite przygody, poszukując zagubionej lalki Petronelki. W spektaklu nie zabrakło piosenek i zabaw, do których aktorzy zaprosili dziecięcą publiczność. Dzięki temu przedszkolaki bawiły się wesoło, towarzysząc Kasi w jej poszukiwaniach.

więcej...

2018-10-30 19:13:25

Patriotyzm w sercu dziecka

 

 

Patriotyczne czytanie w ramach Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

 


Z okazji 100 rocznicy Niepodległości Polski rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu cykl spotkań czytelniczych „Patriotyzm w sercu dziecka” w ramach Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W poniedziałkowym spotkaniu 29.10.2018r. gościem czytającym dzieciom była pani Edyta Krężołek pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Poprzez wiersze: „Katechizm polskiego dziecka”, „Polskie skarby”, „Barwy ojczyste” przybliżyła pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności. W atrakcyjnej i przystępnej formie dzieci poznały i utrwaliły symbole Polski: godło, flagę  oraz wspólnie odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Dzieci z grupy III i IV zaśpiewały żołnierskie pieśni „Wojenko, wojenko”, „Maszerują strzelcy”. Nie zabrakło wspólnych zabaw, okrzyków i konkursów. Spotkanie z panią Edytą to wspaniała lekcja historii, pokazała że symbole narodowe powinny wzbudzać dumę u dzieci z tego że są Polakami, otworzyła dziecięce serca i umysły na miłość do kraju ojczystego i ludzi w nim żyjących.

                                                                                                                   Małgorzata S., Jolanta Ł.

więcej...

2018-10-27 19:38:09

Laur Mistrza Kreatywnej i Aktywnej Edukacji dla IPS 27

 

     

Zdobyliśmy Laur Mistrza Kreatywnej i Aktywnej Edukacji

 


W piątek 26.10. 2018 dzieci z grupy III uczestniczyły w Festiwalu Kreatywnej i Aktywnej Edukacji, który miał miejsce w Wojewódzkim Domu Kultury. Pierwszym punktem programu było obejrzenie filmu w 5D ukazującego najpiękniejsze zakątki regionu świętokrzyskiego, który dostarczył dzieciom wiele wrażeń. Po takiej pigułce emocji,  animatorzy zaprosili dzieci do wspólnych zabaw: malowania farbami gipsowych owadów, budowania domów z drewnianych elementów, dziewczynki robiły lalkę z gałganków, a chłopcy groźnego lwa z grzywą. Nie zabrakło zabaw z chustą animacyjną które przygotowały harcerki z Hufca ZHP. Punktem kulminacyjnym był udział przedszkolaków w Gali wręczenia Lauru Mistrza Kreatywnej i Aktywnej Edukacji, gdyż to właśnie zgłoszony projekt Klubu Sportowego „Iskierki” otrzymał tak prestiżową nagrodę. To kolejny wielki sukces naszego Klubu, który od lat działa na terenie naszego przedszkola, a jego celem jest wprowadzanie dziecka w świat sportu poprzez zabawę, a uczestnicy zdobywają nowe umiejętności i poszerzają granice swoich możliwości. Serdecznie dziękujemy Dzieciom za wspólnie spędzony czas, Rodzicom za pomoc, a Pani Dyrektor za wsparcie i zaufanie.

 

                                                                                             Małgorzata Stańczyk, Jolanta Łakomiec

więcej...

2018-10-23 15:09:18

Koncert Filharmonii Świętokrzyskiej

23 października 2018r. w naszym przedszkolu gościli
muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej
z koncertem pt: "Jesienne koraliki".

więcej...

2018-10-22 15:18:28

Historyczne miejsce w jesiennym krajobrazie - grupa IV

19.10.2018r. grupa IV w ramach obchodzonego Dnia Krajobrazu wybrała się na spacer do Parku im. A. Dygasińskiego, by obserwować przyrodę w okresie polskiej złotej jesieni oraz podziwiać panoramę Kielc ze wzgórza parkowego. Po drodze dzieci zatrzymały się pod pomnikiem  Pamięci  Legionów Polskich, którzy 10.09.1914r. wymaszerowali z Kielc by walczyć o niepodległość naszego kraju. Dzieci zapaliły znicze oddając hołd legionistom.

 

                                                                                          Wychowawcy grupy IV

 

 

więcej...

2018-10-19 21:30:24

Jesienny krajobraz miejsc pamięci narodowej - grupa I

 

 

Z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Krajobrazu, który nawiązywał do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji 18 października 2018 roku dzieci z grupy I uczestniczyły w spacerze do obelisku druhny Zofii Dziewięckiej, który znajduje się na skwerku przy ul. Dębowej. "Maluszki" poznały opowieść dotyczącą bohaterskiego czynu harcerki, która opatrując rany żołnierza zginęła z rąk okupanta 05.09.1939 roku. Po wysłuchaniu opowieści dzieci z ogromnym zaangażowaniem porządkowały obelisk i ustawiały zapalone przez wychowawczynię świece. Następnie dzieci spacerowały ul. Dębową obserwując krajobraz w jesiennej szacie. Określały wielkość dębów rosnących przy w/w ulicy, zbierały owoce poznanych drzew i kolorowe liście.
Spacer ten na pewno pozostanie w pamięci naszych wychowanków.

więcej...

2018-10-19 17:27:22

Historyczne miejsca w jesiennym krajobrazie - spacer grupy III

W dniu 19.10.2018 z okazji obchodów „Dnia Krajobrazu” dzieci grupy III
wybrały się na jesienny spacer ścieżkami Rezerwatu Kadzielnia.
Wędrując po wzgórzu dzieci podziwiały ze specjalnych tarasów malownicze widoki na miasto
oraz panoramę Pasma Dymińskiego.

Jesienny spacer po Parku Kadzielniańskim to nie tylko walory przyrodnicze,
ale wspaniała lekcja historii która na długo pozostanie w pamięci dzieci.

 

więcej...

2018-10-18 13:31:19

Przedszkolaki w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś"

Sztuką Marty Guśniowskiej „ O Rybaku i Złotej Rybce
rozpoczęliśmy nowy sezon teatralny w roku szkolnym 2018/2019.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały spektakl o  starej prawdzie,
że chciwość nie popłaca i o tym że prawdziwą wartością  w życiu nie są rzeczy materialne.
Wprawdzie czasami łatwo je zdobyć, ale też szybko można je stracić.

więcej...

2018-10-17 21:07:27

Grupa IV

Sałatka owocowa w grupie IV

Dzieci grupy IV na zakończenie tematyki tygodniowej o owocach wykonywały sałatkę owocową. Przebrane w fartuszki  z zapałem przystąpiły do krojenia  i mieszania różnych owoców.  Gotową sałatkę z wielką ochotą próbowały- smakowała wyśmienicie. Dzieci wiedzą, że owoce są bardzo zdrowe i należy je zjadać, ale dopiero po ich umyciu.

                                                                                                                                              Wychowawcy gr. IV

więcej...

2018-10-17 19:57:18

Ogólnopolski Tydzień Kariery w IPS nr 27

          

     W ramach realizacji kierunku polityki oświatowej dotyczącego preorientacji zawodowej  oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem "Bądź architektem swojego szczęścia" w dniach 15-21.10. 2018r. we wszystkich  grupach naszego przedszkola odbywają się zajęcia i pogadanki podczas których na podstawie literatury, ilustracji przybliżane są dzieciom zawody wykonywane przez dorosłych, zapraszani są również goście prezentujący ciekawe zawody. Wykonany został plakat informujący o włączeniu się naszego przedszkola do Tygodnia Kariery.              

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           
         W dniach 26.09.2018r. 10.10.2018r. oraz 17.10.2018r. odbyły się spotkania z  pracownikiem MZPPP w Kielcach, podczas których dzieci rozmawiały o swoich pasjach, zainteresowaniach, mocnych stronach oraz  dzieliły się wiedzą  na temat  zawodów  wykonywanych przez swoich rodziców. Przygotowywały prace plastyczne na temat zawodów, które zostały zaprezentowane na wystawce w holu przedszkola.

                                                                                                             Wychowawcy                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

 

więcej...

2018-10-17 18:12:09

Spotkanie z Panem Policjantem w grupie III

W związku z włączeniem się do akcji "Tydzień Preorientacji Zawodowej" w grupie III pojawił się dzisiaj kolejny niezwykły gość - Pan Marcin, który na co dzień z ogromnym zaangażowaniem wykonuje zawód policjanta.

Nasz gość z pasją opowiadał o swojej codziennej pracy, która przynosi mu nie tylko radośc, ale często niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Dzieci zasypywały naszego gościa lawiną pytań o akcesoria policyjnego munduru, o zakres uprawnień policjanta oraz o jego codzienną pracę. Nasz gość bardzo cierpliwie i szczegółowo odpowiadał na każde z nich.
Dzieci z wszystkich grup były zachwycone spotkaniem z Panem Marcinem, a na pytanie o przyszły zawód większość chłopców, a nawet kilka dziewczynek, odpowiedziało "policjant".

Dziękujemy Panu Marcinowi za czas spędzony z naszymi przedszkolakami.

więcej...