Integracyjne Przedszkole Samorządowe nr 27 w Kielcach

2019-06-05 23:33:15

Odkryj Świętokrzyskie

 

Wycieczka przedszkolaków do Zamku Królewskiego w Chęcinach - 5 czerwiec 2019r.

    

Zamek w Chęcinach został zdobyty!


Najpierw trzeba było pokonać 350 metrową malowniczą królewską trasę aby oczom dzieci ukazała się o jedna z najpopularniejszych atrakcji w województwie świętokrzyskim. Po przekroczeniu bram zamku mieliśmy możliwość obejrzeć pokazy średniowiecznego tańca i usłyszeć wystrzał armatni. Odpowiednio wprowadzeni w średniowieczną atmosferę opiekę nad naszym przedszkolem przejęły dwie panie przewodniczki, które przekazały dzieciom niezbędną dawkę historii dotyczącą dziejów zamku.

Pondto zwiedziliśmy:

  • zamek dolny, na którym znajduje się studnia i kwadratowa baszta, a chętne dzieci mogły zrobić sobie zdjęcia w wyrabianych na zamku elementach rycerskiej garderoby.
  • zamek górny, gdzie znajdują się dwie pozostałe baszty oraz skarbiec i galeria polskich herbów szlacheckich; odważne dzieci dobrowolnie wchodziły do wiszącej klatki hańby dla skazańców.

Sam zamek, mimo iż jest stosunkowo niewielki, to bardzo dobrze zagospodarowany. Bez wątpienia panuje tam średniowieczny klimat, który można odczuć między innymi przez to, że pracownicy ubrani są w epokowe stroje.

W czasie wolnym w tej pięknej scenerii dzieci zjadły posiłek i chętnie korzystały z naturalnego ukształtowania terenu doskonaląc swoją sprawność ruchową. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

Jolanta Łakomiec, Małgorzata Stańczyk

 

więcej...

2019-06-05 22:29:36

Bezpieczny patrol - spotkanie piąte

 

 

Bezpieczny patrol – Dbaj o środowisko

 

W dniach 3 i 4 czerwca odbywały się kolejne zajęcia w ramach programu bezpieczny patrol i dotyczyły dbania o środowisko. Starszaki usystematyzowały swoją wiedzę na temat recyklingu dzięki pogadance oraz krótkiemu filmowi edukacyjnemu, natomiast młodsze dzieci omówiły temat bazując na historyjce obrazkowej dzięki której samodzielnie mogły ocenić złe i dobre postępowanie na rzecz naszego środowiska.

Ewa Kowalczyk

więcej...

2019-06-05 22:22:59

Bezpieczny patrol - spotkanie czwarte

Bezpieczny patrol – Bądź bezpieczny podczas uprawiania sportu

Czwarte zajęcia o bezpieczeństwie poruszały bardzo ważny obszar dla prawidłowego rozwoju dzieci, a mianowicie uprawianie sportu oraz konieczności zachowania wielu zasad bezpieczeństwa podczas jego uprawiania. Zarówno młodsze jak i starsze dzieci mają już dużą wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, a przeprowadzone zajęcia miały charakter przypomnienia ich wszystkich.                        

                                                                                          Ewa Kowalczyk                                                                                                                           

więcej...

2019-06-01 22:15:22

Europejski Tydzień Sportu

 

 

 

 

Europejski Tydzień Sportu w IPS nr 27

W dniach 27-31maja  2019r. nasze przedszkole przystąpiło do XXV Sportowego Turnieju Miast i Gmin 2019r.
W tych dniach w każdej grupie wiekowej odbywały się imprezy o charakterze rekreacyjno- sportowym. Organizowane były zabawy i gry sportowe na terenie przedszkola, ogrodu przedszkolnego oraz na pobliskich Dolinach z wykorzystaniem sprzętu sportowego i terenowego.           
W grupach  przeprowadzone zostały zabawy integracyjne przy muzyce oraz zajęcia aerobiku.  Dla wszystkich grup wiekowych zorganizowano na boisku "Orlik"  międzygrupowe zawody sportowe. Wszelkiego rodzaju aktywność ruchowa  podejmowana przez dzieci wpływa pozytywnie na ich zdrowie, uczy współdziałania i zdrowej rywalizacji oraz sprawia im dużo radości.

                                                                                                                Bogusława Mielczarz

więcej...

2019-06-01 07:20:03

Dzień Dziecka

 

"Bo kiedy śmieje się dziecko,
śmieje się cały świat."
[Janusz Korczak]

Z okazji Dnia Dziecka
w
szystkim Dzieciom, małym i dużym,
życzymy niegasnącego uśmiechu
i spełnienia najskrytszych marzeń!

więcej...

2019-05-31 21:54:00

Dzień Dziecka w grupie III

31 maja 2019r. w grupie III był dniem wyjątkowym
- pełnym radości, zabawy i niespodzianek.
Z niewielkim wyprzedzeniem Dzieci świętowały swoje święto - Dzień Dziecka.
Nie zabrakło więc atrakcji: malowania twarzy, tańców przy dziecięcych przebojach
oraz prezentów, które dla naszych Milusińskich przygotowali ich Rodzice.


Wszystkim Dzieciom życzymy wszystkiego najlepszego z okazji ich święta!
Wychowawcy grupy III

więcej...

2019-05-30 22:11:55

Bezpieczny patrol - spotkanie trzecie.

Bezpieczny patrol – Bądź bezpieczny na drodze

 

Bezpieczeństwo to jedna z priorytetów w wychowaniu dzieci, a w szczególności wtedy gdy nie do końca zależy ono od nas rodziców czy wychowawców, dlatego podczas trzecich zajęć o bezpieczeństwie poruszony został temat poruszania się po drogach.

Zajęcia odbyły się  w czwartek 23 maja dla grup młodszych i 27 maja dla dzieci starszych. Podczas sotkań dzieci omówiły zasady przechodzenia przez jezdnię z sygnalizatorem świetlnym oraz bez niego, zostały uczulone na konieczność zwracania uwagi na innych użytkowników dróg. Zajęcia miały ciekawą formę. Pomocne było wykorzystanie zabaw ruchowych, tablicy interaktywnej czy innych pomocy takich jak historyjka obrazkowa czy zadania z ilustracją sygnalizatora świetlnego. 

Ewa Kowalczyk

więcej...

2019-05-28 22:07:24

Łąka w grupie III

W ramach kompleksowej tematyki tygodnia "Mieszkańcy łąki"
dzieci z grupy III wspólnie wykonały prześliczną pracę plastyczną.
Na ich malowanym farbami obrazie znalazły się rośliny,
które można spotkać na łące oraz stworzenia, które się w nich kryją.
Wśród zielonych traw ukryły się ważki, biedronki, motyle i mrówki.
Efekt pracy dzieci był zachwycający,
a ich zgodna wspólna praca zasługuje na największą pochwałę.


Wychowawcy grupy III

więcej...

2019-05-28 20:09:13

Rodzinny Festyn „ Żyj sportowo, kolorowo!”

 

Łącząc Dzień Matki z Dniem Ojca i Dniem Dziecka zaprosiliśmy 24.05.2019 r. rodziców
na kolejny już Festyn Rodzinny pod hasłem „ Żyj sportowo, kolorowo”.
Tegoroczną imprezę poprzedziły bloki tematyczne związane z poznawaniem historii rodziny,
jej rodowodu oraz kultywowania tradycji i zwyczajów rodzinnych.
Festyn rozpoczął się koncertem muzycznym w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej
pod kierunkiem rodzica naszych wychowanków Pana Marcina Stojka,
a przy fortepianie zasiadł Pan Grzegorz Nowak.
Każda grupa przygotowała program artystyczny dla rodziców składający się z wierszy, piosenek,
tańców oraz z ogromną staranności a wykonała i wręczyła upominki.
Po części artystycznej rodzice wraz z dziećmi zostali zaproszeni do wspólnej zabawy.
Ciekawe atrakcje czekały na naszych gości : fotobudka , malowanie twarzy, zabawy i gry sportowe,
zumba oraz malowanie twarzy. Emocje, które towarzyszyły dzieciom w trakcie przygotowań,
jak również w czasie trwania festynu, świadczyły o tym , że jest to dla nich ogromne przeżycie.
Ta uroczystość jest również dla nas, wychowawców, okazja do podziękowań tym rodzicom, którzy są świadomi swoich rodzicielskich obowiązków i doskonale się z nich wywiązują.
Wzmacniają relację z dzieckiem poprzez poświęcanie mu odpowiednio dużo uwagi, chroniąc je przed budowaniem negatywnego obrazu przedszkola oraz wzmacniając dziecko i podnoszą jego poczucie wartości. Tegoroczny Festyn został miło i serdecznie odebrany przez gości, za co dziękują dzieci, dyrekcja, nauczyciele i personel przedszkola. Pomimo deszczu za oknem,
My bawiliśmy się radośnie i wesoło. 

                                                                                                                      Wychowawcy

więcej...

2019-05-22 22:01:00

Bezpieczny patrol - spotkanie drugie

 

 

Bądź bezpieczny zimą to temat drugich zajęć z przemiłymi bohaterami serialu animowanego  „Psi Patrol”. Zajęcia  odbywały się kolejno w poniedziałek 20 maja dla grup  III i IV oraz we wtorek  21 maja dla grup I i II.

Podczas zajęć dzieci omówiły zagrożenia związane z zabawami zimowymi oraz miejsca gdzie wolno ,a gdzie nie wolno im się bawić zimą, przypomniały sobie również o odpowiednim ubiorze na niskie temperatury. Zajęcia przygotowane były z uwzględnieniem wieku i możliwości dzieci.

Ewa Kowalczyk

więcej...

2019-05-16 23:48:35

Wycieczka do Muzeum im. Orła Białego

Dnia 16.05.2019r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej. Muzeum im. Orła Białego zostało, utworzone w 1969 roku. Poza ekspozycją w budynku muzealnym obejmuje prawie 2 ha ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce, zawierająca unikatowe eksponaty.      W muzeum dzieci miały możliwość zobaczenia następujących rekwizytów: sprzęt artyleryjski oraz pociski, umundurowanie polskie przed i powojenne oraz amerykańskie z czasów            II wojny światowej, przedmioty użytku codziennego żołnierzy z czasów II wojny światowej. Ponadto zwiedzały z przewodnikiem ekspozycję plenerową obejmującą 150 eksponatów między innymi: transportery opancerzone, czołgi, działa pancerne, samobieżne wyrzutnie rakiet taktycznych i taktyczno-operacyjnych, ciągniki pancerne i wozy pogotowia technicznego, samoloty i śmigłowce, m.in. radziecki samolot transportowy Ił-14, działa polowe i moździerze, samochody, jedyny zachowany kuter torpedowy projektu 664 – ORP „Odważny”. Dzieci z zaciekawieniem zwiedzały muzeum zadając wiele pytań przewodnikowi, śpiewając żołnierskie piosenki, które nauczyły się przed uroczystościami patriotycznymi w przedszkolu. Wycieczka zakończyła się plenerowym piknikiem.

 

 

Dnia 16.05.2019r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej. Muzeum im. Orła Białego zostało, utworzone w 1969 roku. Poza ekspozycją w budynku muzealnym obejmuje prawie 2 ha ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce, zawierająca unikatowe eksponaty.      W muzeum dzieci miały możliwość zobaczenia następujących rekwizytów: sprzęt artyleryjski oraz pociski, umundurowanie polskie przed i powojenne oraz amerykańskie z czasów            II wojny światowej, przedmioty użytku codziennego żołnierzy z czasów II wojny światowej. Ponadto zwiedzały z przewodnikiem ekspozycję plenerową obejmującą 150 eksponatów między innymi: transportery opancerzone, czołgi, działa pancerne, samobieżne wyrzutnie rakiet taktycznych i taktyczno-operacyjnych, ciągniki pancerne i wozy pogotowia technicznego, samoloty i śmigłowce, m.in. radziecki samolot transportowy Ił-14, działa polowe i moździerze, samochody, jedyny zachowany kuter torpedowy projektu 664 – ORP „Odważny”. Dzieci z zaciekawieniem zwiedzały muzeum zadając wiele pytań przewodnikowi, śpiewając żołnierskie piosenki, które nauczyły się przed uroczystościami patriotycznymi w przedszkolu. Wycieczka zakończyła się plenerowym piknikiem.

więcej...

2019-05-16 21:38:00

Bezpieczny patrol - numery alarmowe

 

 

 

Nasza placówka przystąpiła do programu „Bezpieczny patrol”  pod patronatem Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Nickelodeon.

Program obejmuje dzieci od 3 do 6 lat w dwóch grupach wiekowych 3-4 lata oraz 5-6 lat.           

Podczas sześciu spotkań dzieci nauczą się numerów alarmowych, dowiedzą się jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę, jak bezpiecznie spędzać czas latem i zimą czy podczas uprawiania sportu.

Za nami pierwsze spotkania, na których przedszkolaki nauczyły się numerów alarmowych oraz utrwaliły wiedzę kiedy korzystamy z pomocy lekarza, policjanta czy strażaka. Zajęcia odbywały się w poniedziałek 13 maja dla dzieci z grup trzeciej oraz czwartej i we wtorek 14 maja dla dzieci z grup pierwszej i drugiej.              

 

Ewa Kowalczyk                                      

 

 

 

 

 

więcej...

2019-05-16 21:31:15

Króliczek wędrowniczek

Dnia 8 maja przedszkolaki obejrzały przedstawienie w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej PATIGO. Spektakl był zatytułowany "Króliczek Wędrowniczek". Uczestnicząc w przygodach Króliczka i jego przyjaciół dzieci bawiły się wesoło oraz zdobywał wiedzę o otaczającym je świecie.

więcej...

2019-05-10 20:12:58

Grupa III na kortach tenisowych

W ramach projektu „ Ruch i zabawa to ważna sprawa” 
dzieci z grupy III udały się na zajęcia sportowe z tenisa ziemnego
do pobliskiego Klubu Sportowego Tęcza – Społem.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania obiektu, boisk
oraz poznania sprzętu jaki potrzebny jest do gry w tenisa.
Dzieci  zapoznały  się podstawowymi zasadami gry ,
mogły również odbyć krótki trening . 
Naukę gry w tenisa można rozpocząć w wieku 4-5 lat.
Wpływa on pozytywnie na rozwój ogólnej sprawności fizycznej,
rozwój koordynacji ruchowej, rozwój intelektualny.
Celem tych zajęć jest także zainteresowanie dzieci sportem,
są ciekawym sposobem na aktywne spędzanie czasu z rówieśnikami.  
Dzieci oraz przedszkole otrzymały piłki tenisowe,
które wykorzystamy podczas ćwiczeń gimnastycznych.

 

                                                                                                                      Wychowawcy grupy III

 więcej...

2019-05-09 20:06:11

Rowerowy maj w pełni

 

 

 

Choć majowa pogoda w tym roku bardziej przypomina jesienną niż wiosenną,
nasze Przedszkolaki po raz kolejny z zaangażowaniem włączyły się
do udziału w akcji "Rowerowy Maj".
Prawie wszystkie dzieci z grupy III co rano podjeżdzają pod przedszkole
na swoich ukochanych hulajnogach i dwukołowych rowerach,
które parkują na przedszkolnym tarasie.
Podczas pobytu na placu przedszkolnym
udało im się odbyć prawdziwą przejażdżkę na swoich pojazdach
i zaprezentować wszystkim swój spryt i umiejętności.

Zachęcamy do dalszego systematycznego udziału w akcji
promującej zdrowy, sportowy tryb życia.

Wychowawcy grupy III

więcej...

2019-05-06 22:13:04

Link

Link do gazety Echa Dnia gdzie został zamieszczony arykuł i zdjęcia z uroczystości 3 maja w naszym przedszkolu

więcej...

2019-05-05 17:26:18

Czyste powietrze wokół nas

 

W  poniedziałek 29 kwietnia  dzieci z grupy trzeciej oraz czwartej wzięły udział w piątym, ostatnim już spotkaniu w ramach prowadzonego w naszej placówce programu antytytoniowego „Czyste powietrze wokół nas”.
Celem zajęć było podniesienie kompetencji dzieci w zakresie umiejętności zachowania się, gdy znajdują się w zadymionych pomieszczeniach oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy.

Program „Czyste powietrze wokół nas” obejmował dzieci w wieku 5 – 6 lat, które wzięły udział w pięciu spotkaniach, podczas których miały okazję zwiększyć swoją wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu, jak również wyrobić odpowiednie postawy zachowania się w towarzystwie osób palących. Także rodzice naszych przedszkolaków mieli okazję dowiedzieć się czy przypomnieć, jak szkodliwy wpływ ma palenie na ich dzieci i ich samych podczas prelekcji poprowadzonej przez pana Łukasza Frąk przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kielcach oraz panią Jadwigę Zapałę z Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Mamy nadzieję, iż wiedza, która w ciekawy sposób została przekazana podczas zajęć dla dzieci jak i prelekcja dla rodziców będzie wykorzystana i nasze przedszkolaki nie będą narażone na szkodliwe działanie dymu tytoniowego, a w przyszłości ochroni je przed sięganiem po wyroby tytoniowe.

Ewa Kowalczyk

 

 

więcej...

2019-04-28 23:20:54

Teatr "Skrzat"

26 kwietnia 2019r. dzieci z naszego przedszkola obejrzały Baśń Złote Dukaty w wykonaniu teatru"Skrzat" z Krakowa.

więcej...

2019-04-28 23:14:24

KOCHAM CIĘ POLSKO

 

Uroczyste spotkanie z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

pod hasłem „KOCHAM CIĘ POLSKO”


Dnia 26. 04.19 r. w Integracyjnym Przedszkolu Samorządowym nr 27 w Kielcach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji zbliżających się Świąt Narodowych – Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja. Takie święta dają nam okazję do przypomnienia sobie, że możemy być dumni z tego, iż jesteśmy Polakami, jak również są okazją do wychowania patriotycznego naszych dzieci – powiedziała na wstępie pani Renata Kurtek prowadząca uroczystość.

Podczas uroczystego apelu dzieci dowiedziały się, że patriotyzm wyraża się w przywiązaniu i miłości do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej, w szacunku dla ludzi, którzy żyją i pracują na tej ziemi. Aby kochać swoją Ojczyznę trzeba przede wszystkim od najmłodszych lat poznawać jej historię, kulturę, literaturę, zachwycać się pięknem jej krajobrazów. Dlatego też w czasie uroczystości została przekazana dzieciom bogata wiedza na temat historii państwa polskiego oraz znaczenia naszych symboli narodowych: godła, flagi i hymnu.

Dzieci w wierszach i piosenkach wyrażały swoją miłość i przywiązanie do kraju ojczystego, odpowiadały na pytanie „Co to jest Polska i co ona znaczy dla każdego Polaka?” – „Polska to piękna dziejów historia, mazurek, biel, czerwień i w godle znak orła” – tak mówiła w wierszu jedna z dziewczynek. Dumę z bycia Polakiem wyrażały dzieci w słowach innego wiersza „ W Polsce się urodziłam, tu, gdzie rosną jabłonie, a wiosną cała kraina w zapachów kwiatów tonie… I kiedy wieczorem patrzę na pola kwitnące makiem, uśmiecham się i myślę… Jak dobrze, że jestem Polakiem”. W jeszcze innych słowach wiersza wyrażały miłość do Ojczyzny „Całym mym sercem, duszą niewinną, kocham tę świętą ziemię rodzinną…”

Polska to przede wszystkim miejsce, gdzie żyjemy i mieszkamy – nasze miasta i wioski, pola i lasy, to nasz świętokrzyski region, o którym dzieci opowiadały w słowach piosenek „Ze szczytu Łysej Góry”, „Ach kieleckie, jakie cudne”, a także ukazywały piękno ojczystej krainy w ludowych tańcach.

Każde dziecko ubrane było w odświętny strój. Były to stroje ludowe i galowe z elementami w kolorach biało – czerwonych.

Spotkanie zakończyła dyrektor przedszkola – pani Anita Wiączek – dziękując nauczycielom za przekazywanie młodemu pokoleniu Polaków wiedzy na temat ich tożsamości narodowej i rozbudzaniu miłości do ziemi ojczystej oraz zachęciła dzieci do wzięcia udziału wraz z rodzicami w uroczystościach z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja na terenie miasta Kielce.

 

                                                                                                                             Renata Kurtek

więcej...

2019-04-23 22:18:04

DZIEŃ ZIEMI

 

 

Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi

 

Dzień  Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele obchodów Dnia Ziemi, które obyły się 16 kwietnia 2019r.

W zrozumieniu  tak ważnych kwestii jakimi są życie w zgodzie z przyrodą oraz prezentowanie postaw proekologicznych pomogli rodzice dzieci z grupy drugiej. Państwo Katarzyna i Paweł Ryczek oraz Luiza Buras – Sokół i Ireneusz Sokół w ciekawy i pełen energii sposób przedstawili krótki spektakl pt. „Ratujemy Panią Ziemię”. Ponadto dzieci mogły wykazać się swoją wiedzą ekologiczną dokonując podziału surowców wtórnych oraz udzielając odpowiedzi na pytania w quizie ekologicznym, za co zostały nagrodzenie ekologicznymi upominkami.

Ewa Kowalczyk                                                                                                                                        

więcej...