Odkryj Świętokrzyskie

 

Wycieczka przedszkolaków do Zamku Królewskiego w Chęcinach - 5 czerwiec 2019r.

    

Zamek w Chęcinach został zdobyty!


Najpierw trzeba było pokonać 350 metrową malowniczą królewską trasę aby oczom dzieci ukazała się o jedna z najpopularniejszych atrakcji w województwie świętokrzyskim. Po przekroczeniu bram zamku mieliśmy możliwość obejrzeć pokazy średniowiecznego tańca i usłyszeć wystrzał armatni. Odpowiednio wprowadzeni w średniowieczną atmosferę opiekę nad naszym przedszkolem przejęły dwie panie przewodniczki, które przekazały dzieciom niezbędną dawkę historii dotyczącą dziejów zamku.

Pondto zwiedziliśmy:

  • zamek dolny, na którym znajduje się studnia i kwadratowa baszta, a chętne dzieci mogły zrobić sobie zdjęcia w wyrabianych na zamku elementach rycerskiej garderoby.
  • zamek górny, gdzie znajdują się dwie pozostałe baszty oraz skarbiec i galeria polskich herbów szlacheckich; odważne dzieci dobrowolnie wchodziły do wiszącej klatki hańby dla skazańców.

Sam zamek, mimo iż jest stosunkowo niewielki, to bardzo dobrze zagospodarowany. Bez wątpienia panuje tam średniowieczny klimat, który można odczuć między innymi przez to, że pracownicy ubrani są w epokowe stroje.

W czasie wolnym w tej pięknej scenerii dzieci zjadły posiłek i chętnie korzystały z naturalnego ukształtowania terenu doskonaląc swoją sprawność ruchową. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

Jolanta Łakomiec, Małgorzata Stańczyk