KOCHAM CIĘ POLSKO

 

Uroczyste spotkanie z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

pod hasłem „KOCHAM CIĘ POLSKO”


Dnia 26. 04.19 r. w Integracyjnym Przedszkolu Samorządowym nr 27 w Kielcach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji zbliżających się Świąt Narodowych – Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja. Takie święta dają nam okazję do przypomnienia sobie, że możemy być dumni z tego, iż jesteśmy Polakami, jak również są okazją do wychowania patriotycznego naszych dzieci – powiedziała na wstępie pani Renata Kurtek prowadząca uroczystość.

Podczas uroczystego apelu dzieci dowiedziały się, że patriotyzm wyraża się w przywiązaniu i miłości do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej, w szacunku dla ludzi, którzy żyją i pracują na tej ziemi. Aby kochać swoją Ojczyznę trzeba przede wszystkim od najmłodszych lat poznawać jej historię, kulturę, literaturę, zachwycać się pięknem jej krajobrazów. Dlatego też w czasie uroczystości została przekazana dzieciom bogata wiedza na temat historii państwa polskiego oraz znaczenia naszych symboli narodowych: godła, flagi i hymnu.

Dzieci w wierszach i piosenkach wyrażały swoją miłość i przywiązanie do kraju ojczystego, odpowiadały na pytanie „Co to jest Polska i co ona znaczy dla każdego Polaka?” – „Polska to piękna dziejów historia, mazurek, biel, czerwień i w godle znak orła” – tak mówiła w wierszu jedna z dziewczynek. Dumę z bycia Polakiem wyrażały dzieci w słowach innego wiersza „ W Polsce się urodziłam, tu, gdzie rosną jabłonie, a wiosną cała kraina w zapachów kwiatów tonie… I kiedy wieczorem patrzę na pola kwitnące makiem, uśmiecham się i myślę… Jak dobrze, że jestem Polakiem”. W jeszcze innych słowach wiersza wyrażały miłość do Ojczyzny „Całym mym sercem, duszą niewinną, kocham tę świętą ziemię rodzinną…”

Polska to przede wszystkim miejsce, gdzie żyjemy i mieszkamy – nasze miasta i wioski, pola i lasy, to nasz świętokrzyski region, o którym dzieci opowiadały w słowach piosenek „Ze szczytu Łysej Góry”, „Ach kieleckie, jakie cudne”, a także ukazywały piękno ojczystej krainy w ludowych tańcach.

Każde dziecko ubrane było w odświętny strój. Były to stroje ludowe i galowe z elementami w kolorach biało – czerwonych.

Spotkanie zakończyła dyrektor przedszkola – pani Anita Wiączek – dziękując nauczycielom za przekazywanie młodemu pokoleniu Polaków wiedzy na temat ich tożsamości narodowej i rozbudzaniu miłości do ziemi ojczystej oraz zachęciła dzieci do wzięcia udziału wraz z rodzicami w uroczystościach z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja na terenie miasta Kielce.

 

                                                                                                                             Renata Kurtek