Jasełka narodowe pt. Betlejem polskie w IPS nr 27

     

 

 

 

     Dnia 18.12.2018 r. w kaplicy przy parafii Świętego Franciszka z Asyżu odbyło się przedstawienie jasełkowe pt. „Betlejem polskie” w wykonaniu dzieci  z naszego przedszkola pod kierunkiem mgr Renaty Kurtek przy współudziale wszystkich nauczycieli. Tegoroczne przedstawienie miało charakter narodowy, bowiem w tym roku obchodziliśmy 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Przygotowanie tego rodzaju przedstawienia dało nam – wychowawcom - możliwość pielęgnowania religijnych i patriotycznych tradycji w naszym środowisku, a także przekazywania ich najmłodszemu pokoleniu Polaków.

W tegorocznych jasełkach Jezus narodził się w Polsce. Pierwszymi witającymi Go osobami byli Pasterze i Górale z polskich Tatr, którym radosna nowina została objawiona przez cudowne Anioły. Następnie przybyli do Jezusa Trzej Królowie: Kazimierz Wielki z pierwszą żoną - Aldoną, Władysław Jagiełło z królową Jadwigą i Jan III Sobieski z ukochaną Marysieńką, a w ich orszaku szli do Dzieciątka postacie - symbole polskich walk i cierpień, które nasza Ojczyzna przeżywała przez lata swojej niewoli. Na końcu przyszły małe dzieci, żyjące już w wolnej Polsce i złożyły Panu Jezusowi w darze wyznanie wiary oraz polskie kwiaty. Występ został uwieńczony przepięknym tańcem w wykonaniu małych Krakowiaków, którzy rozweselili Dzieciątko, zaś wszystkim zebranym złożyli świąteczne życzenia.
         Narodowe treści przeplatane były tekstami polskich kolęd, pastorałek, patriotycznych pieśni oraz najpiękniejszymi polskimi tańcami, takimi jak polonez, krakowiak, tańce dworskie czy tańce góralskie.

Spotkanie zakończyło się radosnym kolędowaniem i złożeniem świątecznych życzeń przez panią dyrektor IPS nr 27 w Kielcach – mgr Anitę Wiączek.

 

          Renata Kurtek