Integracyjne Przedszkole Samorządowe nr 27 w Kielcach

2018-11-04 21:43:45

Cztery mile za piec

Dnia 31.10. 2018 r. do naszego przedszkola przyjechał teatr „Skrzat” z przedstawieniem pt. „Cztery mile za piec”. Była to opowieść o losach Kasi, która przeżywała rozmaite przygody, poszukując zagubionej lalki Petronelki. W spektaklu nie zabrakło piosenek i zabaw, do których aktorzy zaprosili dziecięcą publiczność. Dzięki temu przedszkolaki bawiły się wesoło, towarzysząc Kasi w jej poszukiwaniach.

więcej... Relacje

2018-10-30 19:13:25

Patriotyzm w sercu dziecka

 

 

Patriotyczne czytanie w ramach Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

 


Z okazji 100 rocznicy Niepodległości Polski rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu cykl spotkań czytelniczych „Patriotyzm w sercu dziecka” w ramach Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W poniedziałkowym spotkaniu 29.10.2018r. gościem czytającym dzieciom była pani Edyta Krężołek pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Poprzez wiersze: „Katechizm polskiego dziecka”, „Polskie skarby”, „Barwy ojczyste” przybliżyła pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności. W atrakcyjnej i przystępnej formie dzieci poznały i utrwaliły symbole Polski: godło, flagę  oraz wspólnie odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Dzieci z grupy III i IV zaśpiewały żołnierskie pieśni „Wojenko, wojenko”, „Maszerują strzelcy”. Nie zabrakło wspólnych zabaw, okrzyków i konkursów. Spotkanie z panią Edytą to wspaniała lekcja historii, pokazała że symbole narodowe powinny wzbudzać dumę u dzieci z tego że są Polakami, otworzyła dziecięce serca i umysły na miłość do kraju ojczystego i ludzi w nim żyjących.

                                                                                                                   Małgorzata S., Jolanta Ł.

więcej... Relacje

2018-10-27 19:38:09

Laur Mistrza Kreatywnej i Aktywnej Edukacji dla IPS 27

 

     

Zdobyliśmy Laur Mistrza Kreatywnej i Aktywnej Edukacji

 


W piątek 26.10. 2018 dzieci z grupy III uczestniczyły w Festiwalu Kreatywnej i Aktywnej Edukacji, który miał miejsce w Wojewódzkim Domu Kultury. Pierwszym punktem programu było obejrzenie filmu w 5D ukazującego najpiękniejsze zakątki regionu świętokrzyskiego, który dostarczył dzieciom wiele wrażeń. Po takiej pigułce emocji,  animatorzy zaprosili dzieci do wspólnych zabaw: malowania farbami gipsowych owadów, budowania domów z drewnianych elementów, dziewczynki robiły lalkę z gałganków, a chłopcy groźnego lwa z grzywą. Nie zabrakło zabaw z chustą animacyjną które przygotowały harcerki z Hufca ZHP. Punktem kulminacyjnym był udział przedszkolaków w Gali wręczenia Lauru Mistrza Kreatywnej i Aktywnej Edukacji, gdyż to właśnie zgłoszony projekt Klubu Sportowego „Iskierki” otrzymał tak prestiżową nagrodę. To kolejny wielki sukces naszego Klubu, który od lat działa na terenie naszego przedszkola, a jego celem jest wprowadzanie dziecka w świat sportu poprzez zabawę, a uczestnicy zdobywają nowe umiejętności i poszerzają granice swoich możliwości. Serdecznie dziękujemy Dzieciom za wspólnie spędzony czas, Rodzicom za pomoc, a Pani Dyrektor za wsparcie i zaufanie.

 

                                                                                             Małgorzata Stańczyk, Jolanta Łakomiec

więcej... Relacje

2018-10-25 21:55:58

Obóz sportowo - rekreacyjny w Polanice

 

 

   „Iskierki” trenowały na obozie sportowo - rekreacyjnym w Polanice

 


W dniach 20 - 21 października 2018r. na terenie Ośrodka rehabilitacyjno- wypoczynkowego Polanika w Chrustach, po raz kolejny odbył się obóz sportowy w ramach projektu finansowanego przez PEFRON. Uczestniczyły w nim zawodnicy z czterech klubów z województwa Świętokrzyskiego tj. "Iskierki" Kielce, "Tramp" Niemienice, "Jeżyki" Skarżysko - Kamienna" i "Tempo" Jałowęsy. Kluby te biorą udział w nowatorskim projekcje Olimpiad Specjalnych pod nazwą „Treningi Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych”. Partnerem projektu jest Samuel Family Foundation. Głównym celem projektu jest prowadzenie zajęć treningowych w 3 dyscyplinach sportowych: koszykówce, kolarstwie i piłce nożnej oraz popularyzacja aktywności ruchowej wśród małych dzieci, przygotowanie ich do uczestnictwa w sporcie.  

Na obozie zorganizowany został Świętokrzyski Dzień Młodego Sportowca. Każdy klub zachęcał dzieci do zabaw ruchowo - sportowych w atrakcyjny i ciekawy sposób. Można było też wspaniale się bawić i wypoczywać w basenie wodnym, spacerować po terenie obiektu okrytego jesiennym pejzażem, korzystać z placów zabaw. Wszystkie dzieci sprostały wymaganiom stawianym na obozie, przestrzegały regulaminu, były zdyscyplinowane i aktywne w organizowanych zabawach i zajęciach.  Wyjazd na obóz sportowo – rekreacyjny wpłynął wszechstronnie na rozwój i osobowość dzieci oraz na nabycie przez nich nowych doświadczeń, integrację rodzin. Wszyscy uczestnicy pełni wrażeń opuszczali to cudowne miejsce. Dziękujemy Dyrekcji oraz pracownikom Ośrodka „Polanika” za serdeczne goszczenie „Młodych Sportowców”.

 

                                                                                 Małgorzata Stańczyk, Jolanta Łakomiec

więcej... Młodzi sportowcy

2018-10-23 15:09:18

Koncert Filharmonii Świętokrzyskiej

23 października 2018r. w naszym przedszkolu gościli
muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej
z koncertem pt: "Jesienne koraliki".

więcej... Relacje

2018-10-22 15:18:28

Historyczne miejsce w jesiennym krajobrazie - grupa IV

19.10.2018r. grupa IV w ramach obchodzonego Dnia Krajobrazu wybrała się na spacer do Parku im. A. Dygasińskiego, by obserwować przyrodę w okresie polskiej złotej jesieni oraz podziwiać panoramę Kielc ze wzgórza parkowego. Po drodze dzieci zatrzymały się pod pomnikiem  Pamięci  Legionów Polskich, którzy 10.09.1914r. wymaszerowali z Kielc by walczyć o niepodległość naszego kraju. Dzieci zapaliły znicze oddając hołd legionistom.

 

                                                                                          Wychowawcy grupy IV

 

 

więcej... Relacje

2018-10-19 21:30:24

Jesienny krajobraz miejsc pamięci narodowej - grupa I

 

 

Z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Krajobrazu, który nawiązywał do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji 18 października 2018 roku dzieci z grupy I uczestniczyły w spacerze do obelisku druhny Zofii Dziewięckiej, który znajduje się na skwerku przy ul. Dębowej. "Maluszki" poznały opowieść dotyczącą bohaterskiego czynu harcerki, która opatrując rany żołnierza zginęła z rąk okupanta 05.09.1939 roku. Po wysłuchaniu opowieści dzieci z ogromnym zaangażowaniem porządkowały obelisk i ustawiały zapalone przez wychowawczynię świece. Następnie dzieci spacerowały ul. Dębową obserwując krajobraz w jesiennej szacie. Określały wielkość dębów rosnących przy w/w ulicy, zbierały owoce poznanych drzew i kolorowe liście.
Spacer ten na pewno pozostanie w pamięci naszych wychowanków.

więcej... Relacje

2018-10-19 17:27:22

Historyczne miejsca w jesiennym krajobrazie - spacer grupy III

W dniu 19.10.2018 z okazji obchodów „Dnia Krajobrazu” dzieci grupy III
wybrały się na jesienny spacer ścieżkami Rezerwatu Kadzielnia.
Wędrując po wzgórzu dzieci podziwiały ze specjalnych tarasów malownicze widoki na miasto
oraz panoramę Pasma Dymińskiego.

Jesienny spacer po Parku Kadzielniańskim to nie tylko walory przyrodnicze,
ale wspaniała lekcja historii która na długo pozostanie w pamięci dzieci.

 

więcej... Relacje

2018-10-18 13:31:19

Przedszkolaki w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś"

Sztuką Marty Guśniowskiej „ O Rybaku i Złotej Rybce
rozpoczęliśmy nowy sezon teatralny w roku szkolnym 2018/2019.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały spektakl o  starej prawdzie,
że chciwość nie popłaca i o tym że prawdziwą wartością  w życiu nie są rzeczy materialne.
Wprawdzie czasami łatwo je zdobyć, ale też szybko można je stracić.

więcej... Relacje

2018-10-17 21:09:09

Kucharz wie, jak być fit

      Spotkanie „Iskierek” z szefową kuchni panią Dorotką

 

 

 


     17.10.2018r. zawodnicy Klubu „Iskierki” uczestniczyli wspólnie z innymi przedszkolakami w spotkaniu z szefową kuchni panią Dorotką. Sportowcy po raz kolejny włączyli się do programu „Bądź Fit”, który dotyczy zdrowego stylu życia. Pani Dorotka przybliżyła dzieciom tajniki swojego zawodu, opowiadała o tym, jakie cechy powinien mieć mistrz kuchni, jakie wykonuje czynności i jakich używa przedmiotów w swojej codziennej pracy. Rozmawiała jak dbać o zdrowie i co należy jeść, aby być zdrowym. Tłumaczyła dzieciom dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożywanie owoców i warzyw, a także w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i zachowanie. Dodatkową atrakcją spotkania była degustacja „witaminowych półmisków ”, pełnych warzyw i owoców. To było smaczne spotkanie!

                                                                                         Małgorzata Stańczyk, Jolanta Łakomiec

więcej... Młodzi sportowcy

2018-10-17 21:07:27

Grupa IV

Sałatka owocowa w grupie IV

Dzieci grupy IV na zakończenie tematyki tygodniowej o owocach wykonywały sałatkę owocową. Przebrane w fartuszki  z zapałem przystąpiły do krojenia  i mieszania różnych owoców.  Gotową sałatkę z wielką ochotą próbowały- smakowała wyśmienicie. Dzieci wiedzą, że owoce są bardzo zdrowe i należy je zjadać, ale dopiero po ich umyciu.

                                                                                                                                              Wychowawcy gr. IV

więcej... Relacje

2018-10-17 19:57:18

Ogólnopolski Tydzień Kariery w IPS nr 27

          

     W ramach realizacji kierunku polityki oświatowej dotyczącego preorientacji zawodowej  oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem "Bądź architektem swojego szczęścia" w dniach 15-21.10. 2018r. we wszystkich  grupach naszego przedszkola odbywają się zajęcia i pogadanki podczas których na podstawie literatury, ilustracji przybliżane są dzieciom zawody wykonywane przez dorosłych, zapraszani są również goście prezentujący ciekawe zawody. Wykonany został plakat informujący o włączeniu się naszego przedszkola do Tygodnia Kariery.              

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           
         W dniach 26.09.2018r. 10.10.2018r. oraz 17.10.2018r. odbyły się spotkania z  pracownikiem MZPPP w Kielcach, podczas których dzieci rozmawiały o swoich pasjach, zainteresowaniach, mocnych stronach oraz  dzieliły się wiedzą  na temat  zawodów  wykonywanych przez swoich rodziców. Przygotowywały prace plastyczne na temat zawodów, które zostały zaprezentowane na wystawce w holu przedszkola.

                                                                                                             Wychowawcy                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

 

więcej... Relacje

2018-10-17 18:12:09

Spotkanie z Panem Policjantem w grupie III

W związku z włączeniem się do akcji "Tydzień Preorientacji Zawodowej" w grupie III pojawił się dzisiaj kolejny niezwykły gość - Pan Marcin, który na co dzień z ogromnym zaangażowaniem wykonuje zawód policjanta.

Nasz gość z pasją opowiadał o swojej codziennej pracy, która przynosi mu nie tylko radośc, ale często niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Dzieci zasypywały naszego gościa lawiną pytań o akcesoria policyjnego munduru, o zakres uprawnień policjanta oraz o jego codzienną pracę. Nasz gość bardzo cierpliwie i szczegółowo odpowiadał na każde z nich.
Dzieci z wszystkich grup były zachwycone spotkaniem z Panem Marcinem, a na pytanie o przyszły zawód większość chłopców, a nawet kilka dziewczynek, odpowiedziało "policjant".

Dziękujemy Panu Marcinowi za czas spędzony z naszymi przedszkolakami.

więcej... Relacje

2018-10-17 17:51:53

Pani Kucharka w grupie III

W związku z obchodami Ogolnopolskiej Akcji "Tydzień Preorientacji Zawodowej"
w grupie III gościliśmy szefową przedszkolnej kuchni Panią Dorotę,
która opowiedziała dzieciom o specyfice pracy kucharza oraz o wchodzących w jej zakres obowiązkach. Nasz Gość opowiedział także o naczyniach i sprzętach kuchennych będących na wyposażeniu przedszkolnej kuchni, a koniecznych do wykorzystywania w żywieniu zbiorowym. Pani Dorota wyjaśniła dzieciom zasady zdrowego, a tym samym zróżnicowanego jadłospisu i zachęciła do spożywania wszystkich produktów, szczególnie zaś warzyw i owoców, które mają ogromne znaczenie dla stanu zdrowia i ogólnej kondycji człowieka. Dzieci podzieliły się z Panią Kucharką listą  swoich ulubionych potraw i podziękowały za codzienną pracę przedszkolnej kuchni.

Dziękujemy Pani Dorocie za dzisiejsze spotkanie i pięknie przygotowaną zdrową przekąskę.

więcej... Relacje

2018-10-16 18:20:09

Położyła kucharka na stole...

„ Położyła kucharka na stole…”

Dzieci z grupy II spróbowały swoich sił w roli kucharzy. Myły, obierały, tarły na tarkach marchewki i jabłka, by za chwilę powstała pyszna surówka. Praktyczne zajęcia były podsumowaniem wiadomości o warzywach i owocach a jednocześnie przybliżyły dzieciom zawód kucharza. Małym kucharzom bardzo podobała się wspólna degustacja samodzielnie przygotowanej surówki.

 

mgr Mariola Golc

mgr Ewa Kowalczyk

więcej... Relacje

2018-10-14 21:05:52

Kolarstwo na Dolinach

13 października 2018r. wszyscy chętni zawodnicy Klubu "Iskierki" z opiekunami i swoimi pojazdami kołowymi stawili się pod przedszkolem aby wziąść udział w treningu kolarstwa. Trening zaplanowany został na Dolinach ze względu na znajdującą się tam ścieżkę rowerową.Na początku była rozgrzewka i krótkie rywalizacje, następnie można było przystapić do pokonania ścieżki pod asystą dorosłych. Wszyscy ukończyli trasę sukcesem. Szczęśliwe i zmęczone dzieciaki na koniec mogły zregenerować swoje siły przy zdrowym posiłku i odpocząć na łonie natury.

więcej... Młodzi sportowcy

2018-10-14 20:52:58

Ficiaki - pajęczaki

Zawodnicy Klubu Iskierki świetnie bawili się na linowym pająku. Było osiąganie szczytu, wdrapywanie się, zwisanie itp., a wszystko po to aby osiągnąć własny sukces - na miarę swoich możliwości.

więcej... Młodzi sportowcy

2018-10-12 20:18:58

Trening Iskierek na basenie

 

 

 Zawodnicy Klubu „Iskierki”, odbyli trening na krytej pływalni „Perła” w Nowinach.

 

 

Dzieci zostały poinformowane o obowiązujących zasadach zachowania się na basenie. Ratownicy poinformowali czego nie wolno robić, aby nie stwarzać sytuacji niebezpiecznych, jak również omówili zasady higieny na pływalni. Ćwiczenia w wodzie aktywizują większość grup mięśniowych, relaksują i odprężają. Ćwiczenia  w formie zabawowej dały okazję do ruchowego i emocjonalnego „wyżycia się” oraz dostarczyły radości i satysfakcji. Czas spędzony na basenie był realizacją zajęć profilaktyki zdrowotnej, programu „Bądź Fit” oraz promocją bezpiecznego zachowania się w wodzie. Wspólny wyjazd zintegrował zawodników, zaangażował także do wspólnych działań rodziców. Zajęcia dały również możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej. Zachęciły dzieci do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym i aktywnego stylu życia.

Koordynatorzy: Małgorzata Stańczyk i Jolanta Łakomiec

więcej... Młodzi sportowcy

2018-10-12 18:24:44

Dzień Edukacji Narodowej

12 pażdziernika 2018r. w naszym przedszkolu
odbyła się uroczysta akademia
z okazji Święta Edukacji Narodowej.

Pani Dyrektor podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom przedszkola za zaangażowanie w wykonywanie swojej codziennej pracy oraz za uśmiech kierowany w stronę dzieci i rodziców.

Pani Dyrektor w szczegolny sposób pogratulowała pani Małgorzacie Stańczyk otrzymania nagrody Ministra Edukacji Narodowej oraz pani Jolancie Łakomiec nagrody Prezydenta Miasta Kielce.

Wręczyła także nagrody dyrektora i wszystkim pracownikom przedszkola życzyła zrealizowania osobistych i zawodowych planów, spełnienia marzeń, zdrowia, pomyślności, dalszych sukcesów
w pracy zawodowej i szczęścia w życiu osobistym.

 

więcej... Relacje